Zespół powstał na przełomie 1999/2000 roku z inicjatywy muzyków nie istniejącej już krakowskiej formacji Velvet Thorns. Muzykę jaką gra Retribution można określić jako nowoczesny thrash metal, z wpływami głównie spod znaku Bay Area. Od początku działalności cel dla wszystkich członków zespołu był jasny i taki pozostaje. Tworzyć muzę która ma maksymalną energię i potężnego kopa. Nigdy nie patrząc na aktualne trendy, Retribution jako jeden z pierwszych tworzył krakowską scenę thrash metalową.

W 2002 roku zespół wypuścił demo "Self-immolation factor", na którym znalazły się 4 utwory. Zostało ono bardzo pozytywnie przyjęte i zbierało pochlebne recenzje. Przez następne lata zespół skupił się na graniu koncertów. W ciągu całej swojej działalności zespół zagrał kilkadziesiąt gigów, m.in. z takimi zespołami jak Kat, Alcatraz, Horrorscope, The No-Mads, Sceptic, Cemetery of Scream, Dawn of Dreams. Po okresie intensywnego koncertowania, w 2005 roku zespół podjął decyzję o nagraniu pełnowymiarowej płyty. Materiał zarejestrowano w podkrakowskim Diamond Studio. W roku 2006 płyta "Made in hell" została wydana przez Empire Records. Na początku 2008 roku, nakładem Metal Mind została wydana reedycja płyty, która jest dostępna na całym świecie.

Skład zespołu przez długi czas pozostawał nie zmieniony. Po nagraniu płyty "Made in hell" od zespołu odszedł perkusista Mrówa, którego zastąpił grający do dzisiaj Pin (Serpentia, eks. Def-C/Thy Disease). W roku 2006 z powodów osobistych zespół opuścił wokalista Mały. Był to znaczący moment w historii istnienia zespołu, który spowodował krótki przestój w działalności. Po długim okresie poszukiwań, w 2007 roku zespół wokalnie wspomógł Shambo (Whorehouse, Funk You). Z jego wsparciem Retribution odbyło ogólnopolską trasę Cold Metal Fury oraz zagrało kilka świetnych koncertów. Pod koniec roku 2008 Shambo odszedł z zespołu, a zastąpił go Tymek (aktualny wokalista). Mimo zmian, przez lata istnienia zespołu wszystkich łączyła i łączy jedna świadoma droga, która nazywa się FUCKING THRASH METAL!

Aktualnie, zespół w dalszym ciągu kroczy wytyczoną drogą. Więcej bieżących informacji w dziale NEWS.